NIPOS > 24. národní festival neprofesionální komorní a symfonické hudby končí

24. národní festival neprofesionální komorní a symfonické hudby končí

V sobotu 4. října a v neděli 5. října 2014 proběhne v Boskovicích XI. bienale Setkání flétnových souborů. Sobotní koncerty se budou konat od 16.30 hodin na zámku Boskovice a od 17 hodin v Synagoze. V neděli se posluchači mohou těšit na promenádní koncerty, které začínají v centru Boskovic od 10 hodin.

V sobotu i v neděli vystoupí jak dětské flétnové soubory, tak i soubory složené ze zkušených hudebníků (SYRINX, Merry flauti Pozořice, Krumlovští pištci, Travers kvartet Písek, Flautores flautae Písek, Tibia Pragensis, Vivat flauto grosso Modřice, Písklata Žulová, Amabile Lanškroun, Lanškrounští pištci, Consorc novum Benešov). S ohledem na Rok české hudby jsou na programu koncertů především skladby českých skladatelů. Pořadatelé připravili také doprovodný program, do kterého zahrnuli promítání filmů pro děti a další aktivity. Představitelé města přijmou na radnici pořadatele a umělecké vedoucí flétnových souborů.

24. ročník Národního festivalu komorních a symfonických těles je v roce 2014 součástí Roku české hudby. Stejně jako v loňském roce je rozložen do pěti etap, které se konají mezi dubnem a říjnem v různých městech a regionech ČR (Ústí nad Labem, Mladá Boleslav, Ivančice – Památník A. Muchy, Bučovice – zámek, Stěžery u Hradce Králové – kostel sv. Marka a Boskovice – zámek, synagoga, centrum města). Zúčastní se ho 12 hudebních těles, 10 – 15 flétnových souborů a 3 sólisté, což představuje zhruba 335 účinkujících. V rámci festivalu se uskuteční 9 koncertů v 6 městech České republiky.

Po každém festivalovém koncertu probíhá seminář s účinkujícími, jejichž výkony hodnotí odborná rada. Tato praxe napomáhá zkvalitňování festivalového programu a rozvoji oboru komorní a symfonické hudby. 

Koncert pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA, Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles (ANKST) a Kyjovský komorní orchestr (um. ved. Jan Sáraz).  Záštitu nad festivalovým koncertem převzal ministr kultury Mgr. Daniel Herman.