NIPOS > 23. festival neprofesionální komorní a symfonické hudby končí

23. festival neprofesionální komorní a symfonické hudby končí

Festival končí 5. etapou, která se bude konat v neděli 29. 9. 2013 ve Stěžerách u Hradce Králové  v kostele sv.  Marka  od 18  h. Etapa se koná jako XIV. Svatováclavský koncert.

 Národní festival komorních a symfonických těles je letos rozložen do pěti etap, které se konají mezi březnem a zářím 2013 v různých městech a regionech ČR – Rumburk, Pardubice – zámek, Bučovice – zámek, Slavkov – Špitální kaple,  Trmice – zámek, Stěžery u Hradce Králové – kostel sv. Marka. Zúčastní se jej 22 hudebních těles, tj. asi 340 účinkujících. V rámci festivalu se uskuteční 6 koncertů v 6 městech České republiky.

Programově se festival zaměřuje nejen na obvyklá hudební výročí, ale vyzývá ke spolupráci i soudobé české skladatele. Po každém festivalovém koncertu probíhá seminář s účinkujícími, jejichž výkony hodnotí odborná rada. Tato praxe se velmi osvědčila, díky tomu se festival, jeho program i celý obor komorní a symfonické hudby neustále vyvíjí a zdokonaluje. 

Koncert 5. etapy NF je pojat jako XIV. Svatováclavský benefiční koncert,  který pravidelně již 14 let organizuje Kruh přátel umění sv. Marka ve Stěžerách u Hradce Králové s předsedou Oldřichem Miškou v čele. Na koncertu se představí Český chlapecký sbor z Hradce Králové, jehož současnými sbormistry jsou manželé Jakub a Jennifer Martincovi. V organizaci zpívá  70 chlapců ve věku od 4 do 21 let. Ve Stěžerách jich vystoupí cca třetina. Český chlapecký sbor je ceněn pro svoji stabilní a charakteristickou zvukovou kvalitu, která je dána především důrazem na jednotnou hlasovou výchovu. Druhým účinkujícím bude flétnový soubor SYRINX z Prahy, vedený uměleckou vedoucí MgA. Magdalenou Bílkovou Tůmovou. Tento soubor prošel dramatickou generační výměnou, a už v červnu letošního roku se představil na jedné etapě NF 2013 na zámku v Trmicích.

Akci za podpory a z pověření Ministerstva kultury připravuje NIPOS-ARTAMA, Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles (ANKST) ve spolupráci s Kruhem přátel umění sv. Marka ve Stěžerách u Hradce Králové. Záštitu poskytl Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky.

 

Koncert bude nahrávat Český rozhlas 3 – Vltava pro svůj hudebně publicistický pořad „Slovo o hudbě“ (redaktorka Alena  Michálková – Maršíková).

 

Srdečně zveme širokou veřejnost na koncert 5. etapy festivalu!

 

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS), útvar ARTAMA
Blanická 4, 120 21 Praha 2
www: www.nipos-mk.cz
tel: 221 507 935
fax: 221 507 955

Kontakt pro média:
Soňa Hanzalová
Obor komorní a symfonické hudby ARTAMA
tel: 221 507 962
e-mail: hanzalova@nipos-mk.cz