Šumperské radosti divadelní

V deseti letně-prázdninových dnech, konkrétně mezi 16. a 25. srpnem letošního roku, se v Šumperku uskutečnil již 25. ročník mezinárodní divadelní dílny Šrámkova Písku, aneb Setkání mladých amatérských divadelníků, známé rovněž pod zkratkou SMAD.

Jeden z nejkomplexnějších domácích vzdělávacích projektů svého druhu se i tentokrát stal dočasným útočištěm pro několik desítek nadšených divadelníků z různých koutů České republiky i Slovenska, kteří tentokrát měli na výběr ze čtveřice dílen rozdílného zaměření, jež byly bez výjimky vedeny divadelně i pedagogicky renomovanými lektory.

Letošní, tradičně žánrově i tematicky široká nabídka workshopů zahrnula divadlo nonverbální i pohybové, kombinaci site-specific, loutek a objektové animace, kolektivní autorskou tvorbu, i dílnu, věnovanou odkazu české činoherní klasiky. Nedílnou součástí celodenních aktivit letošního SMADu byl rovněž program doprovodný, v jehož rámci se mimo jiné uskutečnil středeční výlet do divočiny, několik inspirativních představení, i tradiční společenské setkání na půdě internátu.

Třída A – Pohyb v herectví a schopnost improvizace

Dílna vedená slovenským mimem, bubeníkem a pedagogem Tomášem Kasprzykem, se zaměřila především na herecký pohyb a schopnosti improvizace. Na základě řady cvičení individuálních i ve skupině zúčastnění frekventanti posouvali hranice možností vlastního pohybového vyjádření, a postupně si osvojili různá specifika fyzické tvůrčí existence v divadelním prostoru. Závěrečné vystoupení třídy A se neslo ve znamení přehledné, a divadelně atraktivní jevištní definice samotné podstaty pohybového divadla.

Třída B – Site-specific dílna v knajpě 21+

S entusiasmem sobě vlastním se do vedení třídy B vrhla dřívější pravidelná účastnice mnoha ročníků SMADu, absolventka KALD DAMU, hudebnice a herečka s občasnou režijní a pedagogickou inklinací, Tereza Volánková. Její co do počtu účastníků sice poměrně skromná, silou imaginace, i úrovní kreativity však naprosto ohromující grupa se v sobotním finále blýskla okouzlujícím crossoverem bujaré loutkárny a imerzivního doku-dramatu, jenž nekompromisním způsobem bravurně opanoval prostor disco baru hotelu Grand.

Třída G – Autorské divadlo

Ostřílený veterán lektorského sboru šumperských divadelních dílen, režisér, dokumentarista, pedagog, hudebník, a aktuální umělecký šéf Městského divadla Zlín, Patrik Lančarič si za své letošní téma zvolil svobodu, nahlíženou komplexně, prizmatem kolektivní autorské tvorby. Přesvědčivým výsledkem uměleckých snah třídy G. se stala imaginativní scénická mozaika, jejímž poetickým východiskem se stal citát legendárního bengálského básníka a filosofa Rabíndranátha Thákura.

Třída VKK – Téma Klicpera

Vedením třídy VKK se po kratší několikaleté pauze na horkou půdu SMADu vrátil režisér, herec, pedagog a umělecký šéf ostravského Divadla Loutek, Václav Klemens. V jeho umělecké gesci byla během hektického zkušebního týdne z popela vzkříšena, a do žhavě současného kontextu rozdmýchána dramatická tvorba jednoho z průkopníků českého jevištního humoru, Václava Klimenta Klicpery. Věčné téma střetu pohlaví se Klemensově divadelní skupině stalo základem pro osvěžující, třeskutě bezprostřední, a nevtíravě vtipnou oslavu českého jazyka, vynikající paměti Františka Vacka a ansámblových her.

Bez doprovodného programu není SMAD

Ani v roce svého čtvrtstoletí SMAD svým doprovodným programem nikterak neskrblil. Denní zpravodaj, letos záměrně nesený v lehce undergroundovém duchu se stal médiem, neotřele připomínajícím 30. výročí Sametové revoluce. Kromě výletu a společenského večera internátního, tedy pravidelných jistot šumperských, samozřejmě nechyběla ani řada hostujících představení, v nichž se mimo jiné představil výkvět soukromé Konzervatoře Dezidera Kardoše ze slovenských Topolčan, divadelnice a divadelníci z Nitry, či brněnský soubor VTAHU, jenž uvedl jednu z nejlepších inscenací letošního Šrámkova Písku, neortodoxní scénickou adaptaci Ibsenova Nepřítele lidu.

Pozdně prázdninový Šumperk se i v letošním létě stal oázou společného tvoření, vášnivých nočních diskuzí nad uměním, životem, i jinými krásami světa, i místem vzniku nových projektů, idejí, i mezilidských vztahů. Poděkování patří všem zúčastněným, organizátorům, divadlu Šumperk, i internátu místní Zdravotní školy. Na shledanou za rok!

Bez pochyby s láskou, Petr KlariN Klár

Pomozte nám zlepšit náš web povolením cookies.