Adventní zastavení Adventní zastavení Adventní zastavení

zpět na hlavní stránku

Adventní zastavení

Adventní zastavení

Praha, Muzeum české hudby 3. 11. 2014

Adventní zastavení byl název posledního z cyklu koncertů, který uspořádala Artama v rámci Roku české hudby (Praha, Muzeum české hudby 3. 11. 2014). Představily se na něm tři vynikající sbory – dětský Ondrášek z Nového Jičína, ženský sbor Foerstrovo komorní pěvecké sdružení z Prahy a studentský smíšený sbor z Litomyšle ve spolupráci s folkorním souborem z Hradce Králové.

Ondrášek, novojičínský sbor ZUŠ, oslaví v příštím roce 50 let existence a získal za tu dobu vynikající jméno na prestižních festivalech a soutěžích v celém světě. V časově omezeném programu pražského koncertu, zaměřeném v souladu s posláním koncertu na české autory, uplatnil ze svého bohatého repertoáru především lidovou píseň v ohlasech českých autorů, počínaje Moravskými dvojzpěvy Antonína Dvořáka přes a capellovou stylizaci Petra Ebena z cyklu O vlaštovkách a dívkách či náročné, méně často uváděné pásmo Zdeňka Lukáše Holoubci, virtuózní polyfonní zpracování Dobroslava Lidmily nazvané Honzíčkovi, až k výrazným úpravám Antonína Tučapského, Václava Ptáčka a Miroslava Raichla. Sbor pod vedením sbormistra Josefa Zajíčka zaujal naprostou suverenitou svého projevu. Výborná hlasová kultura, vyrovnanost hlasů ve všech polohách a současně jasný, přirozený zvuk dětských hlasů, a k tomu přesvědčivá hudebnost celého projevu, v závěru doplněná i stylizovaným pohybem. To jsou přednosti, které posluchači ocenili nadšeným potleskem. Foestrovo komorní pěvecké sdružení se sbormistrem Jaroslavem Brychem uvedlo ve velmi náročném výběru čtyři rozdílné polohy ženských sborů. Romanticky jemné, až dívčí sbory J.B. Foerstra, stylizovanou folklorní inspiraci výběru z Českých říkadel Bohuslava Martinů, latinskými texty inspirované půvabné sbory Jana Nováka z cyklu Amores Sulpiciae a nakonec spontánní, až rozverné pásmo Zdeňka Lukáše Čepení. Výborná interpretace je i u tohoto sboru samozřejmá.

Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy v Litomyšli se sbormistrem Milanem Motlem má na svém kontě mnoho nastudování skladeb soudobých autorů, jak českých, nejednou premiérovaných, tak představitelů světové moderny. Na adventním koncertu předvedl jinou polohu svého repertoáru – ve spojení s Folklorním souborem Velká muzika ZUŠ Střezina Hradec Králové, vedeném Evou Černíkovou, dokázali, že stejný vztah mají mladí interpreti i k lidové písni. Zazněly půvabné koledy známé z dílny bratří Krčků i méně známé v úpravách Evy Černíkové, nechyběl ani Adam Michna z Otradovic. Bylo to krásný, vpravdě radostný závěr koncertu v počínajícím adventu.

Jaroslava Macková

foto: Karel Kašák