NIPOS > Pracovní právo

Pracovní právo

Andrea Zborníková Personál zeptal se před 2 týdny

Dobrý den,

potřebuji pomoci ohledně přesunu na jinou pobočku zaměstnavatele.

Ve smlouvě mám jako místo práce uvedeno Liberecký a Ústecký kraj.

Dostala jsem v zaměstnání příkazem, že od jistého data nastupuji na jiné pobočce, asi do konce roku. Jde o pobočku vzdálenou od mého bydliště 35 km. Zaměstnavatel mi však odmítá cestu proplácet, prý se nejedná o pracovní cestu.

Mám tedy na něco nárok?

Velice děkuji za pomoc

Andrea Zborníková Personál odpovězeno před 2 týdny

Dobrý den.
Jelikož máte v pracovní smlouvě sjednány jako místo výkonu práce dva kraje a jmenovaná pobočka se nachází v jednom z nich, tak se nejedná o pracovní cestu ve smyslu § 42 zákoníku práce. Zákoník práce však upravuje ještě tzv. místo pravidelného pracoviště. To buď máte rovněž sjednáno v pracovní smlouvě, ale pokud ne, tak podle ustanovení § 34a zákoníku práce je to obec, ve které nejčastěji začínají cesty zaměstnance za účelem výkonu práce, ve Vašem případě je to patrně obec, ve které je Vaše obvyklá pobočka, v níž pracujete.
Pro účely cestovních náhrad pak zákoník práce v ustanoveních § 152 a následujících operuje s cestou zaměstnance mimo pravidelné pracoviště stejně jako s pracovní cestou. Náleží Vám tedy zejména náhrada jízdného a stravné. Zaměstnavatel je povinen tyto náhrady poskytnout.
Dále Vám doporučuji obrátit se s případnými dalšími dotazy na Inspektorát práce http://www.suip.cz
S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová

Samostatné weby NIPOS