NIPOS > Celostátní přehlídka Dětská scéna už potřetí ve Svitavách

Celostátní přehlídka Dětská scéna už potřetí ve Svitavách

Pod názvem Dětská scéna 2013 bude ve dnech 7. až 13. června 2013 probíhat 42. ročník celostátní přehlídky dětského divadla a celostátní přehlídky a dílny dětských recitátorů. Jde o klíčovou akci v oblasti dramatické výchovy v ČR. V průběhu let se několikrát stěhovala z místa na místo, letos se bude už potřetí konat ve Svitavách, které ji zejména svým multifunkčním centrem Fabrika i lidským a odborným zázemím poskytly ideální zázemí.

 

V rámci přehlídky vystoupí 75 sólových recitátorů a 17 dětských divadelních souborů vybraných ze sedmadvaceti krajských postupových kol z celé republiky. Děti se spolu budou jako vždy setkávat v diskusních klubech, praktických dílnách a v rámci večerních doplňkových programů.

Přehlídky se zúčastní také víc než sto vedoucích dětských souborů, učitelů, studentů vysokých škol, středních pedagogických škol a dalších zájemců, pro něž je připraven vzdělávací program v podobě šestidenních praktických seminářů věnovaných divadlu a dramatické výchově a odborně vedených diskusí o přehlídkových vystoupeních.

První část Dětské scény, Celostátní přehlídku a dílnu dětských recitátorů, doplní seminář Aleny Palarčíkové ze ZUŠ Žerotín Olomouc zabývající se kritérii hodnocení dětského přednesu. Významnou událostí divadelní části bude seminář Naše příběhy kolem plují zaměřený na tvorbu v oblasti komunitního divadla a tzv. divadla dokumentu. Jeho lektorem bude plzeňský divadelník, vysokoškolský pedagog a kulturní aktivista Roman Černík. Seminář zabývající se převodem literární předlohy do divadelního scénáře povede Irina Ulrychová z pražské DAMU. V hudebně-inscenační dílně se účastníci po roce opět setkají s osobitým svitavským muzikantem, loutkářem a režisérem Karlem Šefrnou. Pro studenty středních pedagogických škol z celé republiky jsou připraveny praktický interpretační seminář pod vedením herečky Jany Frankové a výtvarná laboratoř výtvarnice a scénografky Renáty Vosecké.

V rámci doprovodného programu uvidí diváci např. představení Jak si hrají tatínkové Divadla DRAK Hradec Králové. Zejména děti si budou moct užít koncert skupiny Koblížci na svitavském náměstí.

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a pod záštitou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky pořádají přehlídku Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA, Středisko kulturních služeb města Svitavy a Sdružení pro tvořivou dramatiku ve spolupráci s katedrou výchovné dramatiky DAMU, za finančního přispění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, města Svitavy a Pardubického kraje.

 

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS)
útvar ARTAMA
Blanická 4, 120 21 Praha 2
www: www.nipos-mk.czwww.artama.cz
tel: 221 507 900
fax: 221 507 929

Kontakt pro média:
Jakub Hulák
obor dětské divadlo
tel: 221 507 969, 605 948 056
e-mail: hulak@nipos-mk.cz

Pomozte nám zlepšit náš web povolením cookies.